V letošním roce opět nabízíme osvědčenou řadu biologicko enzymatických inokulantů. Je postavena na kmenu bakterie Pediococcus pentosaceus, který v minulých letech "odpracoval" v silážích velmi dobré výsledky. Není konkurenční vůči bakteriím mléčného kvašení, naopak jim vytváří na počátku fermentace prostředí pro jejich rychlý rozvoj. Daří se mu v prostředí pH 4.5 - 8.0 ideálně při pH 5.0 - 6.5. Má krátký generační interval, iniciační pro Lactobacillus plantarum, která ho má 2x delší. Jakmile nízké pH nastolí, vyklidí prostor pro Lactobacillus plantarum, pro které je nižší pH ideální. Je tolerantnější k vysoké sušině, má širší rozpětí optimální teploty a pH pro růst, roste tedy dobře i v chladném období (jaro, podzim). V neposlední řadě má schopnost produkce bakteriocinu, které inhibují růst některých jiných bakterií a hubí listerie.
Konzervant Formasil Alfa je vzhledem k použitým kmenům bakterií a jejich množství vhodný pro vojtěšky a jetele, neméně důležitá je vysoká aktivita dvou použitých enzymů. U kukuřic jsme vsadili na stabilitu siláže a konzervant je postaven kromě na již zmíněné bakterii též na Lactobacillus buchneri (viz. Formasil Maize ).
Kromě těchto biologicko enzymatických konzervantů máme k dispozici též chemický konzervant Safesil, který je vhodný při nepříznivých sušinách k potlačení plísní, kvasinek i klostridií, kde především dusitan sodný, ale i benzoát sodný či sorbát draselný odvádí výbornou práci. Lze jej také použít na horní vrstvu a riziková místa ve žlabu jako nájezdy a okolo stěn v kombinanci s Formasilem.
Více k problematice jste se mohli dozvědět na našem každoročním semináři Siláže 2015. Záznamy přednášek jsou k dispozici u našich konzulentů.
Soňa Jelínková: Jarní cyklus s VVS - II., Zemědělský týdeník 19/2015
Soňa Jelínková: Jarní cyklus s VVS, Zemědělský týdeník 18/2015
Yvona Tyrolová: Silážní přípravky, Krmivářství 2/2015