Telata 2024 - To byl název semináře, který pro chovatele dojeného skotu zorganizovaly společnosti VVS Verměřovice, s. r. o., a ADDICOO GROUP, s. r. o. V Němčicích u Kolína se sešla bezmála stovka zájemců, kteří se od zahraničních a tuzemských specialistů dozvěděli vše, co souvisí se zdárným odchovem telat. Kromě aktuálních poznatků samozřejmě nechyběly ani praktické zkušenosti – tentokrát z chovů společností Agro Staňkov, a. s., a Jasanka, s. r. o.
O praktické zkušenosti se podělily zootechničky Kateřina Gabrielová z akciové společnosti Agro Staňkov a Ing. Lucie Pokorná z rodinného podniku Jasanka, s. r. o.
Charakteristika společnosti Agro Staňkov, a. s.
Agro Staňkov, a. s., hospodaří na Plzeňsku na výměře 3500 ha zemědělské půdy. Zabývá se klasickou zemědělskou výrobou reprezentovanou rostlinnou a živočišnou produkcí, respektive pěstováním tržních a krmných plodin a chovem holštýnského skotu. V rámci rostlinné výroby pěstuje obilniny v zastoupení pšenice a ječmene, dále řepku, kukuřici, jeteloviny a trávy. V živočišné výrobě se společnost specializuje na chov holštýnského skotu, přičemž z celkového počtu 760 evidovaných krav má v produkci 646 dojnic. Živočišnou výrobu zde provozují ve třech střediscích.
Respektive ve Staňkově, kde jsou březí krávy a březí jalovice, které se sem převážejí na porodnu ze střediska v Hlohové asi tři až čtyři týdny před porodem. Dále tu jsou krávy v produkci a telata, respektive jalovice do čtyř měsíců věku. Býčky zde nevykrmují, ale od tří týdnů je prodávají do zástavu. V dalším středisku – Mimov – jsou pak mladé jalovice od čtyř do dvanácti měsíců věku, odkud v další fázi odchovu putují do střediska Hlohová, kde se od 13 měsíců věku zapouštějí.
„V Mimově máme asi 300 jalovic, dalších 340 jalovic, z nichž je 90 vysokobřezích, je v Hlohové. Ve Staňkově je 24 vysokobřezích jalovic a průměrný stav telat odpovídá 180 kusům. Celkové ztráty telat za rok 2023, včetně mrtvě rozených, byly na úrovni 5,3 %. Co se užitkovosti týká, aktuálně evidujeme 39,5 litru mléka na krávu v produkci, respektive 35 litrů na ustájenou dojnici. Na první laktaci dosahujeme v průměru 10 400 litrů mléka, u krav na druhé laktaci je to o 1200 litrů více. No a úspěšnost zabřeznutí je u krav vyšší než 50 %, přičemž u jalovic je okolo 70 %,“ zahájila svou prezentaci Kateřina Gabrielová...