I letos budou moci chovatelé dojnic porovnat své výsledky za uplynulý kalendářní rok. Data se podruhé budou zpracovávat ze všech stájí zapojených do kontroly užitkovosti podle ustálených pravidel soutěže Mléčná farma roku. Slavnostní vyhlášení soutěže a setkání chovatelů plemen dojeného skotu se uskuteční ve čtvrtek 6. března 2025 v prostorách hotelu Jezerka u Seče v okrese Chrudim. Pojďme se podrobněji zaměřit na dvě kritéria, která se pravidelně hodnotí – je to laktační den a délka mezidobí.
V zemědělském podniku je trvalá pozornost věnována vedle úrovně produkce také ukazatelům reprodukce. Reprodukce patří mezi jeden z nejvýznamnějších faktorů ovlivňující celkovou rentabilitu podniku. Na rozdíl od výkupních cen mléka, které jsou závislé na situaci na trhu, tak výsledky v oblasti reprodukce může chovatel z velké části sám ovlivnit. Řízení reprodukce v podniku s chovem dojeného skotu je nedílnou součástí práce zootechnika a kvůli důležitosti dobré plodnosti jsou již tradičními hodnoticími ukazateli v soutěži Mléčná farma roku ukazatele reprodukce. Již řadu ročníků se vyhodnocuje u soutěžních farem průměrná délka laktačního dne a průměrná délka mezidobí.
Laktační den udává, v jakém dnu v průměru jsou dojnice v laktaci ve stádě. V optimálním případě by se měl výsledek pohybovat zhruba kolem 160. až 170. dne laktace. Např. při průměrné délce mezidobí 380 dní a období stání na sucho 60 dní by laktační den měl být 160 dní (380 až 60/2), což by mělo být cílovou hodnotou každého chovatele. Vyšší průměrný den v laktaci znamená delší mezidobí, a tím i nižší průměrný denní nádoj. Optimální délka mezidobí se uvádí většinou kolem jednoho roku i ve vazbě na jeden z hlavních cílů, a to maximalizace zisku. Mnoho studií již potvrdilo, že zkrácení délky mezidobí znamená zvýšení ekonomického zisku farmy. (pokračování v pdf níže)