Management odchovu telat je v podstatě takové umění. Prvních pár týdnů života telete rozhoduje o tom, jak produktivní tele bude v dospělosti, od užitkovosti od první laktace až po dosažení jeho plného genetického potenciálu. Těchto pár týdnů života do značné míry ovlivňuje budoucí „kariéru“ krávy a ziskovost stáda.
Je velice důležité, aby bylo tele narozeno do čistého a suchého prostředí, které slouží pouze pro porody. Aby byla minimalizována expozice patogenu u telete, je potřeba tele co nejdríve přemístit, zahřát a vysušit. Nejčastějšími oblastmi, které jsou postiženy expozicí patogenu, jsou ústa a pupek. Proto je nutné ošetřit pupek dezinfekčním roztokem ihned po porodu. Dezinfekce ponořením celého pupečního pahýlu do roztoku je účinnější než při použití rozprašovače, kdy se mohou vyskytnout neošetřená místa. Dezinfekci je vhodné opakovat i po přesunu telete do individuálního ustájení.
Úspěšný odchov telat vždy začíná kvalitním managementem mleziva. Prvních 24 hodin života telete je kritických a první napájení mlezivem musí být provedeno správně. Nekvalitní management mleziva bývá hlavním důvodem k nadměrným ztrátám telat v prvních týdnech života. Kvůli unikátní bovinní placentaci jsou všechna telata rozena bez jakýchkoli protilátek. Proto je mlezivo tolik nezbytné pro každé narozené tele. V tomto období plní mlezivo dvě úlohy – ochranu proti chorobám a rozvoj imunity. Zdraví v raném věku ovlivňuje výkon později v životě. Telata se zdravotními problémy v raném věku mívají sníženou rychlost růstu v období před a po odstavu, sníženou reprodukční výkonnost a sníženou výkonnost v laktaci. Obecně se z „problémových telat“ stávají „problémové krávy“.