Hlavní přednášející, Greg Bethard, jehož zkušenosti vychází z poradenské praxe a z řízení svých dvou farem dojnic, opravdu pojal své úvahy o ekonomice výroby mléka na české poměry netradičně. Cílem každého chovatele by měl být maximální příjem nad náklady na krmivo (Income Over Feed Cost), dále efektivita pracovních nákladů a efektivita brakace. Právě náklady na obměnu stáda a hodnota vyřazené krávy v podílu na ceně prodaného mléka tvoří efektivitu brakace.
Podobně náklady na krmiva nemá smysl počítat na kus a ani v přepočtu na litr či krmný den nejsou relevantní jako ta částka, která zůstane po úhradě nákladů na krmiva z každého prodaného litru mléka. Podobně srovnání ani průměry nejsou důležité jako údaje každého jednotlivého podniku.
To dokumentoval Antonín Lopatář na příkladech výpočtů z konkrétních farem, kde o ekonomické úspěšnosti chovatele nerozhoduje samostatně cena mléka, prodané mléko či náklady na krmiva, ale pouze ve vzájemné korelaci.
O optimálním zdraví bachoru pak hovořil Francisco Ysunza ze společnosti Diamond V, který hovořil o některých výsledcích zhruba 500 pokusů mj. se stejnojmenným produktem, respektive s metabolity kvasinek, které bude VVS a Milkprogres nabízet.
Podrobnější informace lze pak získat u zookonzultantů VVS a MP, stejně tak jako přednášky ze semináře.
Napsali o semináři
Soňa Jelínková: Mléko ve formě, Zemědělský týdeník 33/2015
Soňa Jelínková: Výroba mléka, Zemědělský týdeník 32/2015
Redakčně zpracováno: Nový pohled na ekonomiku mléčné farmy, Náš chov 8/2015
Další zajímavá videa najdete na našem You Tube kanálu viz. www.youtube.com/nafarmeveforme