Naše firma VVS Verměřovice byla jako každý rok pozvána k účasti na konferenci, která se konala na univerzitě ve Wageningenu. Za naší firmu se zúčastnili naši zookonzulenti, Ing. Klára Mrkvičková a Ing. Václav Brynda ml. Program zahrnoval společenské setkání v předvečer hlavního programu a následně celodenní přednáškové sympozium na téma efektivity krmení mléčného skotu. Přednášející odborníci byli jak z řad komerčních dodavatelů krmných doplňků, tak i z řad vědeckých pracovníků univerzit.
Tři přednášky které nás zaujaly nejvíce se věnovaly vlivu změn v KD na celkový příjem sušiny, zdraví mikrobiomu v bachoru a farmářské praxi na opravdu velkých farmách na blízkém východě.
První přednáška: prof. Michael VandeHaar
Hned první přednáška byla za nás možná i ta nejlepší a obsahově nejnabitější. Dozvěděli jsme se mj. efektivní poměry mezi vlákninou a škrobem viz tabulka níže, také rozdíl mezi energií získanou ze stravitelné vlákniny oproti energii ze škrobu. Energie získaná ze štěpení vlákniny nezpůsobuje depresi mléčného tuku ani výkyvy v hladině inzulinu a tím pádem nedochází k výrazným změnám celkové kondice zvířete.
Náš výstup: Stravitelná vláknina dokáže bezpečně nahradit část škrobů v KD a zvýšit efektivitu celkové KD. Příprava objemných krmiv je tedy naprosto klíčový moment pro úspěchy na farmách.
Druhá přednáška: Dr. Ilkyu Yoon
Hlavním tématem bylo zdraví bachoru a bachorového mikrobiomu, který je zodpovědný za dobrou kondici imunitního systému vlivem podpory tvorby vitamínů, neutraizaci toxických vstupů, získávání živin pro metabolismus krávy i tvorbu mléka, což zahrnuje právě efektivní trávení vlákniny. Mezi hlavní předpoklady tohoto Dr. Yoon uvádí stabilitu pH, kdy za kritickou hodnotu považuje pH 6,08. Také jsme se dozvěděli, že pokud má kráva dostatečné množství proteolytických bakterií, neohrozí produkci ani nižší hladina NL.
Čím pomoci mikrobiomu?
- Minimalizovat výrazné změny KD,
- pufr,
- efektivní vláknina,
- aditiva.
Třetí přednáška: Loay Abiad
Přednášející nám představil technologii krmení na opravdu velkých provozech včetně TMR auditu a kontroly přípravy krmení v objemech pro až 30.000 ks dobytka, automatické zmlžovače, které se zapínají pouze, pokud je kráva například u krmného žlabu, jsou využívány na stájích v oblastech, kde denní teploty dosahují přes 50 stupňů celsia. Na závěr přednášky nás usadila informace že denní dodávka této farmy je 1milion litrů mléka. Veškerá krmiva dováží.
Závěr
Ostatní přednášky přinesly také další přínosné postřehy, například Dr. Harmen van Laar potvrdil, že na stejný nádoj můžeme jít dvěma způsoby:
- vysoké NL a méně škrobu
- Více škrobu a méně NL
Vysoké hladiny NL doporučuje hlavně po otelení a uvádí, že celkové množství NL pozitivním směrem ovlivnuje příjem sušiny. Za nejefektivnější hladinu pro mléčnou produkci uvádí 18% a pro celkový příjem sušiny 16%
Akci považujeme za vydařenou a těšíme se na další ročník.
Autor textu:
Ing. Klára Mrkvičková
Ing. Václav Brynda ml.