Družstvo Agroben Střelice je podnik na Olomoucku, který se zabývá klasickou zemědělskou výrobou. Na výměře 850 hektarů zemědělské, respektive orné půdy pěstuje jak tržní, tak i krmné plodiny, které slouží potřebám živočišné výroby zastoupené chovem holštýnského skotu. Přestože v produkční stáji se 250 dojnicemi nenajdete žádnou technologickou „novinku“, která by zvířatům zlepšila welfare a současně i přinesla úsporu lidské práce, chovatelé evidují užitkovost blížící se jedenácti tisícům litrů mléka. Podle zootechnika Karla Havlíčka za těmito vynikajícími výsledky stojí především optimální kvalita objemných krmiv a zodpovědný přístup ošetřovatelů.
Uvedené družstvo se třiceti zaměstnanci sídlí v obci Střelice, jež je součástí města Uničov v Olomouckém kraji. V nadmořské výšce okolo 240 metrů hospodaří na 850 ha orné půdy, na níž pěstují obilniny, řepku a krmné plodiny pro výrobu objemných krmiv.
„V rostlinné výrobě se zaměřujeme na pěstování obilnin, konkrétně 450 ha máme oseto sladovnickým ječmenem a 80 ha pšenicí. Na výměře 115 ha dále pěstujeme řepku, na 20 ha zelené proso, na dalších 85 ha máme vojtěšku, na 90 ha kukuřici na siláž a na deseti hektarech kukuřici na zrno. Provozujeme posklizňovou linku a na veškerou produkci rostlinné výroby máme sklady s kapacitou na 3500 tun,“ vypočítal na úvod zoo-technik Karel Havlíček.
Pokud jde o výrobu objemných krmiv, se senážemi zde začínají podle počasí zpravidla v květnu. Další seče pak vycházejí na červen, červenec a srpen, někdy se povede i pátá seč. Letošní sklizeň kukuřice na siláž se v porovnání s předešlými roky zpozdila asi o dva týdny, respektive se sklízela od poloviny září. S ohledem na počasí a stav porostu pak následovala sklizeň vlhkého kukuřičného zrna (CCM) a potom sklizeň kukuřice na zrno.
„Sklizeň objemných krmiv si hlídám ve spolupráci s agronomem. Na kvalitu vojtěškových senáží a kukuřičných siláží klademe velký důraz, což se odráží v dobré užitkovosti krav. Máme relativně štěstí, že hospodaříme v mírnějším pásmu, kterému se vyhýbají silné větry stejně jako i extrémní srážky a krupobití. Suchem proslulý rok 2018 byl pro nás specifický v tom, že díky převažující těžké půdě a vyšší hladině podzemní vody nevznikly tak velké ztráty,“ pokračoval zootechnik s více než dvacetiletou praxí.