„Zambie je nádherná, plná zeleně, milých a usměvavých lidí“, říká v rozhovoru Pavel Stiess, specialista na chov drůbeže ve službách VVS.
Jak jsi začal spolupracovat s VVS?
Je to již nějaká doba, co jsem pro VVS Verměřovice pracoval a vzpomínám na to velmi rád. Měl jsem na starosti drůbež v rámci celé ČR. VVS s drůbeží začínala a hledala kolegu, který bude mít odvahu skočit do trhu, který byl nekompromisně rozdělen. Byla to skvělá práce, veliká zkušenost.
Říkáš, že byl v té době trh nekompromisně rozdělen, jak to myslíš ?
V té době tu byly dva, možná tři velcí výrobci premixů, kteří měli trh rozdělený. Přesto svojí ze začátku zarputilostí a nabýváním zkušeností, trpělivostí firmy, díky i dobrým cenám VVS premixů se začalo dařit, oslovovat zemědělce, výrobce směsí. Dosahovali jsme lepších zootechnických, ekonomických výsledků než konkurence a to se šířilo velmi rychle, ale ne všude to vždy otvíralo dveře.
Myslíš, že díky tvojí práci a zkušenosti s tebou, tě opět firma VVS Verměřovice oslovila, abys jim pomohl v Zambii?
Určitě, ta spolupráce byla profesionální a pro obě strany prospěšná. I když jsem po čase VVS opustil a zkusil štěstí jinde, nikdy jsme se nerozešli ve zlém. Pravdou je to, že když mě Václav Brynda s touto nabídkou oslovil, byl jsem mile překvapen, ale taková nabídka se neodmítá, i když jsem vůbec netušil, do čeho jdu !?
Jaký by tvůj první dojem po příletu do Zambie?
Už během letu jsem byl učarován pestrostí a barevností země. Vše je více umocněno, když jste na místě. Ta země je nádherná, plná zeleně, milých, usměvavých lidí, kteří nemají ani desetinu majetku co máme my – takových tam je většina.
Měli jste nějakého místního průvodce?
Neměli, našim jediným průvodcem byl Šimon, veterinář, který pro VVS v Zambii pracuje. On byl našim průvodcem, překladatelem, důležitým kontaktem mezi námi a místními zemědělci, výrobci směsí.
Po příletu, ubytování, jste šli hnedle do terénu?
Prakticky ano, náš pobyt byl časově omezen a plán schůzek velmi nabitý.
Předpokládám, že jsi hlavně navštívil farmy drůbeže, výrobce směsí?
Ano, ale viděl jsem i obrovské farmy na skot a byl jsem velice překvapený právě tou velikostí, počtem krav. To samé ne úplně platí o drůbeži. Farmy byly spíše menší, rodinné.
Jaké farmy drůbeže jste navštívili, kde jste prováděli poradenství?
Navštívili jsme hlavně farmy užitkových nosnic a farmy na výkrm brojlerů.
Krůty a kachny v Zambii nevykrmují?
Možná krůty ano, ale kachny to pochybuji. Jejich výkrm je specifický v tom, že se musí od určitého dne podestýlat slámou k závěru výkrmu skoro každý den, spotřeba slámy je obrovská. V Zambii se hlavně pěstuje kukuřice. Pšenici a ječmen, aby jsi pohledal . Je to drahá komodita a slámy nedostatek.
Zmínil jsi se, že drůbeží farmy jsou v Zambii menší?
Ano, jsou opravdu menší. Koncentrace nosnic na jednou místě není vyšší jak 50000 ks a vykrmovaných brojlerů tak do 100000 ks a to už je veliká farma.
V čem se provoz, řízení farem v Zambii v porovnání v ČR liší ? Zkus to rozdělit dle katogorií.
Začnu tedy nosnicemi.
Tak jako u nás, tak i v Zambii jsou chovy užitkových nosnic na podestýlce, zde se potýkají výrazně s vyššími zdravotními problémy a nižší užitkovostí. Ve větší míře tam jsou chovy v tzv. obohacených klecích, ale koncentrace nosnic v kleci není ani poloviční v porovnání v ČR. Všichni chovatelé si odchovávají své vlastní kuřičky. Vyprodukované vejce je v Zambii dobrým artiklem.
Jen pro zajímavost, skoro každý chovatel i toho nejmenšího chovu, měl svoji malou faremní výrobnu směsí. Farmy jsou technologicky velmi dobře vybavené.
Vyrábí si směsi sami?
Ano, farmář nakoupí sóju, kukuřičné otruby, kukuřičný protein, pšeničné otruby, olej, premix, základní a nutné minerálky a je schopný si vcelku směs obstojné kvality vyrobit sám. Pouze pro mladá kuřata směsi nakupují.
Trápí je nějaké problémy?
Určitě. Je to chov od chovu různé, ale nejčastějšími problémy byla vyšší spotřeba směsi/den, malá vejce, deformita vajec, špatná kvalita skořápek, zdravotní stav.
Jaké byly tvé rady, doporučení?
Museli jsme celkově překopat krmné směsi od odchovu po nosnice ve snášce – nastavit fázování vyvážených krmných směsí , pro nosnice dle denních spotřeb krmiva. Musím říci, že jedna z velkých chyb, právě byla špatně spočítaná, vyvážená směs například bez oleje, což mělo za následek vyšší spotřebu a menší velikost vajec, poměry mezi vápníkem a stravitelným fosforem neexistovaly. Doporučili jsme podpůrný vitamínový program.
Je zapotřebí říci, že dané farmy nejsou celozděné, jedná se o lehkou konstrukci se síťovinou. Navrhli jsme doporučení, aby chovatel zabránil vletu divokého ptactva do haly. Dále jsme navrhly opatření, jak lépe mýt haly a následně jak provádět dezinfekci a to včetně plynování a střídání přípravků, použitých účinných látek.
Řešili jsme i problém s tlakem vody v pitném řádu. Vše se vyřešilo zvýšením expanzní nádrže na hale, tak, aby se tlak vody zvýšil a byl i na konci pitného řádu dostačující.
Říkáš plynování hal, oni neplynují?
Pravděpodobně ne, navrhli jsme chovatelům, pokud chtějí snížit infekční tlak na farmě, aby halu před plynováním oplachtovali. Jinak by dané plynování nemělo cenu.
Byl jsi něčím překvapen?
Jedna věc mě opravdu překvapila, že se u nich v líhních používají vakcíny IBD Transmune – jde o nejmodernější metodu podávání vakcín.
A co výkrm brojlerů?
Haly byly moderně vybavený, co hala to ochlazování vzduchu – klimatizace, technologicky velmi dobře vybavené, vzduchotechnika nadmíru dostačující. Nikde jinde než v Zambii jsem nezažil taková před vstupem bezpečnostní opatření, jako na farmách výkrmu brojlerů – celková dezinfekce aut při vjezdu do a z areálu. To samé platí i o jakékoli návštěvě na farmě. U nás se to moc nevidí.
Jen pár slov i ke krmivu, struktura byla výborná. Používají malé granule o průměru cca 1,5 mm od začátku do konce výkrmu. Pro malá kuřata drcená, krátce řezaná, pro větší kuřata celé granule.
Jaká jsou specifika, překvapení výkrmu brojlerů v Zambii?
Na m2 dávají 16 ks kuřat, vyskladňují okolo 33-35. dne váhy okolo 1,6 kg a vůbec nepoužívají antikokcidika. Místo antikokcidik používají tzv. stimulátory růstu ( u nás již dávno zakázané ). Spotřebu krmiva neřeší. Brakace přes 20% během výkrmu.
Co jste řešili za problémy?
Největším kamenem úrazu byl management chovu . Na krmných řadách chyběly krmné misky, ze čtyř řad vody nešly dvě. Zjistili jsme to při kontrole chovu. Důvod byl ten, že měly špatně seřízené regulátory tlaku. Podávání vakcíny bylo chybné a to včetně seřízení výšky napájecího řádu. Kuřata byla velmi rozrostlá, objevovaly se ve velkém krvavé průjmy.
Jaká byla doporučení?
Po prohlídce chovu jsme si a manažery chovu sedli a vše si vyříkali. Opět, jsou to moc milí lidé a člověk s nimi musí jednat s pokorou. Nemají to lehké, jen pro představu. I když haly jsou skvěle vybavené, veškeré krmivo na farmu se vozí v pytlích a lidé ho roznáší do krmítek – to je u nás nepředstavitelný ! ( dlouho jsem nechápal, proč tomu tak je, pak mi došlo, že vlastně tímto způsobem dávají lidem práci, mzdu ).
Dali jsme doporučení jak správně vakcinovat přes vodu. Měli jsme dlouhou debatu, že je nepřijatelné, aby chyběla krmítka, nešla voda na halách – opakovaný problém.
Další doporučení bylo v rotaci stimulátoru růstu. Ten stávající už nestačil a bylo to velmi znát – průjmy, krvavé průjmy, kuřata rozrostlá, ale to už pak souviselo s návštěvou výrobce krmných směsí.
Jak návštěva probíhala?
Nejprve nás přivítali, pohostili. Pak proběhla prohlídka výrobny. Všude byl pořádek. Výrobna vyráběla okolo 300000 tun směsí/rok. Vybavena byla velmi podobně jako větší výrobny u nás. Jen v jedné věci byla napřed, používala extrudér pro výrobu směsí pro tilápie, krokodýly a mladá zvířata.
Po prohlídce jsme se bavili o problémech u výkrmu brojlerů a dali jsme písemné doporučení.
Byl jsem jen překvapen, že měli pouze na tak velkou výrobu dva expediční zásobníky, v Zambii se prostě zatím vše vyrábí do pytlů.
Návštěvou výrobny jsme uzavřeli náš pracovní program v Zambii.
Co říci závěrem …..
Chtěl bych ještě dodatečně moc poděkovat Václavu Bryndovi, firmě VVS, že jsem se mohl podívat do Zambie, navštívit v Zambii zemědělské farmy, poznat krásnou Zemi. Doufám, že jsem byl platným členem skvělých lidí, týmu, který se snažil nejenom chovatelům drůbeže, výrobcům krmných směsí svými zkušenostmi pomoci, poradit, usnadnit jejich práci.
Pevně také věřím, že v této nelehké době bude firma VVS v dané lokalitě úspěšná, že setrvá, rozšíří se, neboť má co zemědělcům nabídnout ( ten potenciál v Zambii je ) a to nejenom od poradenství na farmách, po kvalitní minerální směsi, premixy, ale také svůj osobitý, lidský přístup, který je více než vzácný. Děkuji i svému průvodci, kolegovi z VVS Šimonu Holíkovi, který v Zambii jako veterinář odvádí kus dobré práce.
Pro VVS Verměřovice s.r.o. odpovídá Pavel Stiess