Když vedoucímu zemědělského podniku tluče srdce pro živočišnou výrobu, pozná se to na první pohled. Dobře řešené zánovní stáje, kvalitní stájová technologie splňující přísná pravidla welfare, kvalitní dojení, kryté silážní žlaby, dotažené komunikace kolem kravínů, investice do ustájení mladých kategorií, čistá a zdravá zvířata… Tak by se dal stručně charakterizovat chov skotu Zemědělského družstva se sídlem v Morašicích u Litomyšle, čítající 580 dojnic holštýnského a 690 krav českého strakatého skotu.
Zemědělské družstvo „Růžový palouček“ se sídlem v Morašicích vzniklo sloučením původních tří družstev, kdy se v průběhu dalších let k družstvu připojila družstva další. Současný název nese družstvo od začátku devadesátých let 20. století. Na mírném návrší uprostřed polí poblíž Morašic se totiž před lety podle pověsti sešli čeští bratři, kteří byli vyháněni do ciziny. Z jejich prolitých slz tady vyrostly růže, které nejdou vyplenit a každého, kdo se o to pokusí, prý stihne neštěstí. Růžový palouček je dnes památné místo, které bylo v roce 1989 prohlášeno kulturní památkou. Konají se zde vzpomínkové a kulturní akce. Odtud tedy pochází i název a znak zemědělského družstva hospodařícího na 2850 ha zemědělské půdy v okolí Růžového paloučku.
Charakteristika podniku
Družstvo zaměstnává na stálý úvazek asi 80 lidí, jeho výkonným ředitelem je Ing. Martin Střasák, tělem i duší zootechnik: „Specializujeme se pouze na zemědělskou prvovýrobu, hlavní podíl na tržbách má mléko. Právní forma družstva nám vyhovuje, máme 372 členů, ale žádný nemá více než 2 % podílu, takže zde není majoritní vlastník. Dlouhodobě vyplácíme dividendy a ze zisku financujeme nové investice. Asi 490 hektarů má družstvo ve vlastnictví, zbytek je v pronájmu převážně od členů družstva. Pachtovné každoročně navyšujeme, už jsme dosáhli 5000,- za hektar. Kromě toho družstvo vlastní dceřinou společnost Segas, a. s. se sídlem v obci Libecina. Činnost společnosti Segas se zaměřuje na rostlinnou i živočišnou prvovýrobu. Stěžejní je produkce rostlinné výroby na 900 ha zemědělské půdy s nejvýznamnějšími plodinami sladovnickým ječmenem, pšenicí, řepkou a jetelem. Živočišná výroba odchovává kvalitní jalovice plemene české strakaté, které jsou dále zařazovány do chovu družstva. Dceřiná společnost tak vykonává určitý servis pro družstvo v podobě odchovu,“ vysvětlil ředitel. Pozemky družstva se nacházejí v nadmořské výšce od 340 m do 450 m. Na 2550 ha orné půdy se pěstuje pšenice ozimá (800 ha), sladovnický ječmen (350 ha), řepka olejná (350 ha), cukrová řepa (100 ha) a mák (50 ha). Významná část výměry je určena krmným plodinám pro potřeby živočišné výroby. Hlavními krmnými plodinami jsou silážní kukuřice (400 ha), která se částečně sklízí také na CCM, vojtěška (140 ha), jetel (200 ha) a travní porosty. „Letos jsme se předzásobili pro případ nedostatku objemných krmiv budoucnu. Podařilo se sklidit dostatek hrachové siláže s žitem a travních směsek, které daly také vysoké výnosy,“ doplnil Martin Střasák a náš rozhovor již směřoval k výrobě hlavní komodity – mléka.