Píše se červenec roku 1980…

Je teplo, proč by taky v létě nemělo být teplo? Tak to prostě bylo, je a bude, alespoň doufám. Sedíme na plovárně v Ústí nad Orlicí. Tenkrát se tomu tak říkalo. Dnes se na plovárnu těžko podíváš. Nic se ale neděje, zas je kupa aqua center. 

Tak na tu ústeckou plovárnu přinesl Láďa Bravo. Časopis, který nevím, jestli vychází i dnes. Tenkrát v té šedivé době jsi ho musel shánět porůznu. Rozhodně ne v trafice. Z obálky se na nás zubil Pepa Lydon alias Johny Rotten, známý to kapelník nám už oblíbené kapely Sex Pistols. 

Úchvatné obrázky, syrová hudba, provokace, texty, kterým jsme co do překladu porozuměli, co do smyslu tenkrát moc ne. Rebelie a protest! Bylo nám 15 let. Krásný čas na rebelii. Dlouhé vlasy nebyly ideálním sestřihem pro tehdejší mládež.

Tak hurá dohola! Ten Láďa s Bravíčkem, sehnal Bůh ví kde i nůžky. Trochu se zamračilo, my jsme se taky zamračili a byli z nás pankáči. Klasik by řekl : „tohle je Známka Punku!“ Začala éra utržených rukávů od saka, řeznických kalhot, placek a vyznamenání, visacích zámků na krku a průšvihů.

Já, student, hodný syn hodných rodičů jsem létal v oblacích a protestoval. Proti nim, vekslákům, papalášům, komoušům, máničkám, diskofilům. Více méně ale jen díky nedostatku inspirace pubescentního chlapce. Pak jsme založili kapelu, koncertovali, punkovali, trochu i pili, hrál jsem na bicí.

Nezapomenutelná doba!

Tak, proč dnes zas PUNK ? No a proč Cow Punk? Copak kráva může protestovat proti papalášům nebo máničkám nebo vekslákům, kteří kšeftují třeba s půdou? Ti první  jsou, a jak to teplo v létě, budou i pořád, druzí nikomu, tedy mě určitě, nevadí a ti třetí snad brzy pochopí, že si k půdě musí koupit i pluh a hrablo. Tak proč?

Zaprvé: kráva protestovat moc nemůže, pokud ano, těžko jí rozumět. Zadruhé: je víc věcí v zemědělství a výrobě potravin, na které rebelie může ukázat.

 A to je ono!

Kráva nám dává mléko, jsme savci, a proto jej nezbytně potřebujeme. My musíme být těmi rebely, my musíme být advokáti EX Offo, Ex lidstvo. Zvláště my, kdo se kolem krav pohybujeme, kdo jim dáváme jíst a staráme se, aby se měly dobře a tu životodárnou tekutinu nám svojí krví procedily.

Tak vzhůru bývalí i současní pankáči, advokáti krav!

Bůh ochraňuj krávy! Bez mléka nebude budoucnost!

Václav Brynda, pankáč a bubeník